Tarihin En Yüksek Aylık İnşaat Malzemeleri İhracatı Gerçekleşti.

Posted by İsrafil Cingöz
Category:

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi’nin Mart 2019 sonuçları açıklandı. Endekse göre inşaat malzemeleri ihracatının yeniden artışa geçtiği Mart ayında, miktar olarak tarihin en yüksek aylık ihracatı gerçekleşti. İhracatta, 4,18 milyon tonluk miktar rekoruna rağmen, değerde 1,79 milyar dolar seviyesi ile aylık rekorların uzağında kalınmasına, ihracat birim fiyatlarında yaşanan gerileme neden oldu. Geçen yılın Mart ayında 0,59 dolar olan ihracat birim fiyatları, bu yıl Mart ayında 0,43 dolar seviyesine indi.

ENDEKS SAYFASINI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

Türkiye İMSAD  İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Mart ayı sonuçlarına göre, miktar olarak tarihin en yüksek aylık ihracatı 2019 Mart ayında gerçekleşti. 4,18 milyon tonluk ihracatta, özellikle çimento ve mineral ürünlerin ihracatındaki artış miktar rekorunu getirdi. İhracat değer olarak ise Mart ayında 1,79 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Miktar rekoruna karşılık değerde aylık rekorların uzağında kalındı. Bunun nedeni de ihracat birim fiyatlarının gerilemesi oldu. İhracat birim fiyatları Mart ayında 0,43 dolara indi. Geçen yılın Mart ayında ihracat birim fiyatı 0,59 dolar seviyesinde gerçekleşmişti. 

İthalatta aylar sonra kıpırdama yaşandı

İthalat Mart ayında 222 bin ton olurken son 4 ayın en yüksek ithalatı gerçekleşti. Böylece aylar süren gerilemenin ardından ithalatta sınırlı bir aylık artış yaşandı. İthalat Mart ayında değer olarak ise 558 milyon dolar oldu. İthalat Birim Fiyat Endeksi Mart ayında önemli ölçüde düştü. İthalat birim fiyatları Mart ayında kilogram başına 2,52 dolara indi. Geçen yılın Mart ayı ithal birim fiyatının yüzde 0,8üzerinde gerçekleşti.    

Sanayide daha çok miktar daha düşük fiyat ile ihraç ediliyor

Türkiye sanayi ürünleri ihracatı miktar endeksi geçen yılın Mart ayının yüzde 33,7 üzerinde gerçekleşti. Bir başka deyişle geçen yılın Mart ayına göre miktar olarak yüzde 33,7 daha çok ihracat yapıldı. Ancak ihracat değer olarak ise geçen yılın Mart ayının yüzde 1 altında gerçekleşti. Bunun nedeni de ihraç birim fiyatlarındaki gerileme oldu. Sanayi ürünleri ihracat birim fiyatı 2018 yılı Mart ayında 1,97 dolar iken 2019 Mart ayında 1,46 dolara indi.   

İhracat alt gruplarda farklı eğilimler göstermeye devam ediyor  

2019 yılı Mart ayında ihracat malzemeleri sanayisinde 8 alt ürün grubundan tamamının ihracat birim fiyatları geçen yılın Mart ayına göre geriledi. Aylar sonra ilk kez tüm alt sektörlerin birim fiyatları birlikte düştü. Mart ayında mineral ürünlerin ihracat birim fiyatlarında yüzde 29,4 gerileme yaşandı. Ağaç ürünleri ihracat birim fiyatı da yüzde 19,7 düştü. Kimyasal ürünler ihracat birim fiyatları geçen yılın Mart ayına göre yüzde 15,4 geriledi.     

2019 yılı Mart ayında 8 alt ürün grubunun 6’sının ihracatı miktar olarak geçen yılın Mart ayına göre arttı. Geçen yılın Mart ayına göre ihracatı miktar olarak gerileyen iki alt sektör demir çelik bazlı ürünler ve prefabrik yapılar oldu. Mart ayında en yüksek ihracat miktar artışı yüzde 55,9 ile mineral ürünlerde gerçekleşti. En düşük miktar artışı ise yüzde 1 ile elektrikli teçhizat ürünlerinde oldu.

2019 yılı Mart ayında 8 alt ürün grubunun üçünde ihracat değer olarak geçen yılın Mart ayına göre yükseldi. Mart ayında en yüksek ihracat değer artışı yüzde 8,3 ile mineral ürünlerde gerçekleşti. Metal bazlı ürünlerin değer olarak ihracatı yüzde 4,5 yükseldi. Değer olarak ihracatın en çok gerilediği alt sektör ise yüzde 39,2 ile yalıtım malzemeleri oldu. Demir çelik bazlı ürünlerin ihracatı da değer olarak Mart ayında yüzde 17,4 düştü.           

İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Mart Ayı Endeksi Değerlendirmesi
  • İnşaat Malzemeleri Dış Ticareti’nde ihracat değer olarak Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 12,6 artmıştır.           

  • İhracat Birim Fiyat Endeksi Mart ayında bir önceki aya göre sınırlı ölçüde düşmüştür.                

  • İhracat miktar olarak Mart ayında 4,18 milyon ton olarak gerçekleşmiştir. 2013 yılından bu yana miktar olarak en yüksek aylık ihracat yapılmıştır.        

  • İhracat değer olarak Mart ayında 1,79 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir.        

  • İhracat birim fiyatları Mart ayında 0,43 dolara inmiştir. Geçen yılın Mart ayında ihracat birim fiyatı 0,59 dolardır.

  • İthalat Değer Endeksi Mart ayında bir önceki aya göre sınırlı bir artış göstermiştir.  Geçen yılın Mart ayının ise 30,55 puan altındadır.    

  • İthalat Birim Fiyat Endeksi Mart ayında önemli ölçüde düşmüştür.                  

  • İthalat Mart ayında 222 bin ton olurken son dört ayın en yüksek ithalatı gerçekleşmiştir.      

  • İthalat Mart ayında 558 milyon dolar olmuştur. Uzun süreli gerileme ardından ithalatta sınırlı bir artış yaşanmıştır.      

  • İthalat birim fiyatları kilogram başına Mart ayında 2,52 dolara inmiştir. Geçen yılın Mart ayı ithal birim fiyatının yüzde 0,8 üzerindedir.    

Kaynak; İMSİADİnşaat Malzemeleri

Author İsrafil Cingöz
Gayrimenkul Değerlendirme Uzmanı
Soru Sor