CORONODAN SONRA…

Posted by İsrafil Cingöz
Category:

corona çinYenidünya düzeninin ‘’ben geliyorum’’ alarmı corana virüs. Dijitalleşme çağında kendini dünyanın efendileri olarak gören paranın sahipleri, şu an kullanımda olan ekonomi sisteminin sıkıştığının farkında olarak yeni bir düzene geçilmesi için düğmeye bastılar.

Uzmanların neredeyse büyük bir çoğunluğu, salgının en üst seviye ulaştıktan sonra(kontrol altına alındıktan sonra) etkisini yitireceği ve diğer mikrobakteriyer virüslerde olduğu gibi sıradan hale geleceği konusunda hem fikir. Yani bir yerden sonra H1N1(domuz gribin)’de olduğu gibi sıradan hale gelecek ve mahalle arası polikliniklerde bile çözüme kavuşacaktır. Önemli olan konu Pandemi(salgın) geçtikten sonraki dünyanın son hali.

2008 tarihine baktığımızda dünyanın neredeyse tamamı ekonomik kriz içine girdiğini gördük. Çok basit bir mantıkla bir ülke krizde ise diğer ülke ekonomisi pozitif yönde hareket etmesi gerekir. Ama öyle olmadı ve dünya devleri bile ekonomik olarak aşırı derecede sarsıldı. O tarihle başlamıştı sistemin değişme isteği. Daha sonra Bitcoint diye sanal bir para sistemi gündeme geldi, çok kazandırması ile farkındalık yaratıldı ve başarılı oldu. Bitcointle birlikte artık birçok kişinin sanal para sistemi ile alakalı ufakta olsa bir fikir sahip oldu.

Artık Her şey Dijitale Dönecek;

                Üniversite’ye hazırlanırken soru bankası ve konu anlatımlı ikinci el kitap almak için Eminönü’ndeki sahaflar çarşısına giderdik. Az karalanmış kitaplar kıymetliydi. O dönemden sonra ders çalışmak için Konu anlatımlı kitapların yerini CD setleri aldı ve daha sonra dijital olarak şu anki alınan eğitim. Sınavların bir kısmı internet üzerinden yapılıyor artık. Virüsle birlikte mecburiyetten okullarda ara verildi ve dijital olarak evlerden eğitim veriliyor. Bu sistem böyle devam edecek.

Eskiden Pazar günleri ekleri bol gazeteler alınırdı, Sabah, Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet… Ülkelerin okuma alışkanlıkları satılan gazete sayılarına göre karşılaştırılırdı. Artık haberlerin tamamı dijitalleşti. Dijitalleşen bir başka sektör otomobil sektörü. Fosil yakıtlı araçların devri bitmek üzere dijital ve elektrikli araçlar yeni dönemde yerini alacak. Bankacılık işlemleri dijitalleşti, neredeyse tüm işlemlerini dijital bankacılıkla yapabilir hale geldik. ve birçok şey dijital oldu bir uygulamanın piyasa değeri ülkelerin en büyük şirketlerin değerinden daha değerli hale geldi. Artık dijital çağdayız…

Para sistemi de dijitale dönecek ve şu an belki de dünyanın reflexi deneniyor. Deneniyoruz…! Corana Virüs Amerika borsasını ve ekonomiyi vurmaya devam ederken FED tarafından yapılan faiz indirimi de Amerika’da yangını söndürmeye yeterli olmadı. ABD borsaları yüzde 7 düşüşle açılırken yaşanan şok nedeni ile borsa kapatıldı. Devre kırıcı piyasaya girdi. Brent petrol bir günde yüzde 25 düşüş yaşadı. Benzin ve motorine indirimlerin ardı arkası kesilmiyor. 2008 den sonra Dünya bir kez daha küresel ekonomik krize girdi.

Covid-19’un Göze Çarpan Özellikleri;

  • Dünyaya panik havası yarattı
  • Devlet yönetimleri Birçok kişinin yaşamında görmediği önlemleri aldı
  • Kâğıt paradan uzak durması gerektiği söylendi
  • Virüsün genelde yaşlıları öldürdüğü görüldü.
  • Eğitim dijitale döndü
  • Birçok ülkede sokağa çıkma yasağı geldi
  • Mağazalar, fabrikalar, Avmler kapandı.

Bu virüs en çok neleri vurdu? Sorusunun yanıtı Ekonomi ve küreselleşme… Yakın tarihte dijitalleşme çağına tamamen geçmiş olacağız. Şu anki ekonomik sitem can çekişiyor. Yeni sisteme geçmek için can atılırken, dijitalleşme çağına uyamayacak yaşlılar genelde bu virüsten ölüyor. Bu durum beklide yeni para sistemini hızlandıracak kim bilir…?

 

Author İsrafil Cingöz
Gayrimenkul Değerlendirme Uzmanı

Bir yanıt yazın

Soru Sor