Kanal İstanbul Projesine Yabancı İlgisi

İsrafil Cingöz tarafından paylaşıldı.

Kanal İstanbul Yabancılardan Büyük İlgi Görüyor

Kanal İstanbulKanal İstanbul ihalesine yurt içi ve yurt dışından birçok yatırımcının yoğun ilgi gösterdiğini belirten Ulaştırma Bakanı Turhan, ÇED onayı sonrası ihaleye çıkmayı planladıklarını belirtti Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Kanal İstanbul için etüt proje çalışmalarını tamamladıklarını belirterek, “Kanal İstanbul ile Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin hükümlerini açık ve örtülü bir şekilde ihlal etmeden, Boğaz deniz ulaştırmasına ikinci bir kapı ve su yolu açılmış olacak. ÇED Raporu’nun onaylanmasını bekliyoruz. Çevre Düzeni Planı’nın onaylanması sonrası ihale ilanına çıkacağız. İhaleye yurt içindeki ve dışındaki yatırımcılardan çok fazla ilgi var” dedi.

Düzenlenen Geleneksel Ulaştırma Muhabirleri Toplantısı’nda bir konuşma yapan Turhan; Kanal İstanbul Projesi ile ilgili konuştu:

Proje ile Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin hükümlerini açık ya da kapalı şekilde ihlal etmiyoruz. ÇED raporu onayını bekliyoruz. İhaleye yurt içindeki ve dışındaki yatırımcılardan çok fazla ilgi var. İnşallah bu ilgi ihaleye çıkıldığında da aynı şekilde devam eder.

Konuşmasında Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile ilgili de gündeme değinen Turhan konuyla ilgili şunları söyledi. (İtalyan Astaldi’nin Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki hisseni devretmek istemesi üzerine) Astaldi dünya genelinde ekonomik sıkıntı yaşıyor. Hisselerini devretmek istiyor. Sözleşme gereği bankaların onayını almalı. Çinliler de ilgileniyor. Değer belirlemesi yapıyorlar. Bunların hepsi finans kuruluşları ve idarenin onayına tabi.

Kanal İstanbul Projesi, İstanbul Avrupa yakasında Karadeniz’den Marmara’ya Batı İstanbul
cephesinde denizden denize bir ulaşım ve/veya taşımacılık amaçlı kanal açılması projesidir.

Proje kapsamında bakanlıklar arasında görev dağılımı sözkonusu olacak. Enerji nakil hatları ile ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, çevre  düzenlemesiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, karşılaşılabilecek kazılardaki durum ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı, maliyeti ile ilgili Ekonomi ve Maliye bakanlıkları başta olmak üzere birçok bakanlık ve kamu kurumu sorumluluk sahibi olacak.

Bu kapsamda kamu kurumlarının koordineli şekilde yürütülmesi için bir yasa tasarısı hazırlanması söz konusu. Bu kapsamda Ulaştırma Bakanlığı çalışmalarını sürdürmektedir.

Projenin yer aldığı Arnavutköy ile ilgili bilgi edinmek için tıklayınız.

Yazar İsrafil Cingöz
Gayrimenkul Değerlendirme Uzmanı
Soru Sor