2B Arazisi Hak Sahipleri

Posted by İsrafil Cingöz
Category:

2B Arazisi Nedir? Üzerinde Kimler Hak Sahibi Olabilir?

2B AraziOrman niteliği olmayan alanlara 2B arazisi denir. Arsanın ve bölgenin kişiye ait olup orman dışında bulunan yerdir. 2B ismini ise orman yasalarının 2. Maddesi ve  B fıkrası olduğundan dolayı almıştır.

Kadastro aracılığı ile orman sınırlarından çıkarılmış olan 2B arazileri, kazanımı geri olmayan, arazi konumunda olduğu için önemsiz olarak görülmektedir. Türkiye’de yaklaşık 473 bin hektardan fazla 2B arazisi bulunmaktadır. Önemsiz görülse de bu 2B arazilerinin üstüne elektrik, su, doğal gaz tarzında birçok alt yapı yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. Bu alt yapıların sayısı 400 bini geçmektedir.

Dağlık alanlarda olmamakla birlikte bu arazilerin büyük bir bölümü başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde görülmektedir. Ayrıca bu arazilerin üstünde zeytinlikler, narenciyeler, çeşitli meyve ve sebze gibi birçok bölgeler ve otlak yerlerinden oluşmaktadır.

Ayrıca 2B arazilerinin satışı 2009 yılına kadar yasaklanmışken 2009 yılında satışlarına tekrar onay verilmiştir. 2011 yılında da konuyla ilgili hak sahibi olabilecekleri bir yürürlülük tanındı. Arazinin işlemleri zamanında yapılmaz ve belgelenmez ise devlet el koymaktadır. Bunun yanı sıra 2011 yılından önce satın alan kişiler de aynı şekilde gerekli yerlere bedelini ödediğine dair belge ile başvurmalıdır. Her hangi bir dava konusu olmayan 2B arazilerine hak sahibi olabilirler. Bu kişiler yasa oluştuktan 6 ay içerisinde başvurmaları durumunda hak sahibi olurlar.

2B Arazisi Başvuru ücreti

2B araziler hak sahiplerine doğrudan satılmaktadır. Arazinin bedeli %70 oranında belirlenir. Yani komşu sınır ve belediyelerin içerisinde yer alanlar 2.000 TL, bu sınırların dışarısında yer alan ise 1.000 TL şeklinde başvuru ücreti alınmaktadır. Peşin yapılan ödemelerde %20 indirim uygulandığını da hatırlatalım. Ancak bu ücret tebligattan sonra 2 ay içerisinde ödenmek zorundadır. Eğer satış bedeline itiraz edilir ya da dava açılırsa hak sahibinin hakkı kesilebilir. Ayrıca peşin ödeme yapmak isteyenler için çeşitli taksitlendirmeler de mevcuttur.

2B Arazisi Nasıl Alınır?

2B arazisi almak için yasanın gerektiği kurallar dahilinde, fiyat ve kanun çerçevesinde alabilecekler. Satış ücreti tamamen idare tarafından belirlenir. Hak sahipleri kendileri başvurarak araziyi alabilirler. Hak sahiplerine ait olan  kişiler kadastro belgeleri kesinleştikten sonra 8 ay verilen müddet içerisinde yetkili yerlere başvurmaları gerekmektedir.

Başvuru süreleri bittikten sonra sonuçlar en fazla 6 ay içerisinde araziyi almak isteyenlere bildirilecektir. Satış bedeli olarak ise rayiç bedeli olan piyasa değerinin %70’ini ödemek zorundadırlar. Bu satış bedelleri yukarıda belirtildiği gibi belediye ve şehir sınırlarında ise 2.000, değil ise 1.000 TL ile başvuru yaparak yetkili kişiler araziye göre Pazar değeri bildirir ve taksitli ya da peşin olarak ödeme fırsatı verir.

2B Arazisinin Satışı Yapılır Mı?

Kanuna göre 2B arazilerinde alım ve satım yapabilmek için yasaya uygun anlaşma yapılmalı ve noter huzurunda onaylanmalıdır. Son yıllarda gelen yasa gereği her ne kadar bu noter onay kanunu değiştirildiyse de bu konu hakkında en güncel bilgileri takip etmekte fayda var.

Yapılan anlaşma sonrası Tapu ve Kadastro dokümanlarını bağlı bulundukları notere gitmeleri ve gerekli bilgileri alarak noter onaylı muvafakatname almaları gerekmektedir. Muvafakatnameyi sadece arsa sahibi yani 2B arazi sahibi olan kişi alabilir. Daha sonra noter huzurunda eksiksiz olan belgeler ve imzalar sonrasında anlaşmalar sağlanır.

Genel olarak söylenen ve istenenler bağlı olan şehrin özel idaresine gitmeli, buradan ruhsatları almalısınız. Buradan 2B arazisine ait bütün belgelere sahip olabilirsiniz. Bu yetkili dairelere gelerek karşılıklı resmi anlaşma yapmak sadece alım satım yapan kişiler için değil, ayrıca yetkililer ve yasalar için de sağlıklı olacaktır.

Author İsrafil Cingöz
Gayrimenkul Değerlendirme Uzmanı
Soru Sor